آرامگاه بوعلی سینا

1400-06-20 0 نظرات

مزار دانشمند بزرگ ابوعلی سینا در همدان قرار دارد . در مرکز میدانی بیضی شکل آرامگاهی برای یادبود این دانشمند بزرگ بنا شده است . این میدان بیضی شکل است با فضای سبزی زیبا ، درختان کهنسال چنار و برجی نمایدن که از جمله نماد های تاریخی شهر همدان است . هر شهری معمولا به بنای یادبود معروف است و همدان به آرامگاه بوعلی سینا شهرت یافته است .
این بنا تا کنون چندین بار بازسازی شده است . طرح و نقشه فعلی آرامگاه در سال 1330 هجری شمسی طراحی شد . این بنا ترکیبی از معماری کهن و نوین است که مانند نگینی در انگشتری شهر همدان می درخشد که شامل باغچه ها ، آبنما های بسیار زیبایی می باشد .
آرامگاه بوعلی سینا در سال 1333 تکمیل شد و جهت استفاده ی عموم مورد بهره برداری قرار گرفت. ساختمان این آرامگاه شامل موزه ، مقبره و فضای سبز می باشد .
طرح بنای فعلی آرامگاه بوعلی سینا بر اساس قدمی ترین بنا و اثر معماری یعنی گنبد قابوس ساخته شده است . آرامگاه قابوس داری 10 ستون و آرامگاه بوعلی شامل 12 ستون می باشد . به طوری که برعکس گنبد قابوس فاصله ی ستون ها از هم جدا است و دارای شکاف می باشد که به جهت استفاده از نو و روشنایی طراحی شده است .

پیام بگذارید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.